Lasīšanas laiks:1 minūtes, 40 sekundes

“Balstoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka daudziem laika plānošana ikdienas prioritātēs ieņem zemu vietu. Ir novērots interesants fenomens – cilvēki laika plānošanu vērtē augstu un atzīst, ka tā ir nepieciešama, bet pie tās piestrādāt nav gatavi, jo trūkst laika,” saka psiholoģe, vadības treniņu un organizācijas attīstības treniņu vadītāja Irēna Goluba. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka vadītājiem ir laiks, kuru viņi paši var saplānot un kuru viņu vietā saplāno citi. Viņu vidū ir kāds moto – ja gribi dzirdēt, kā smejas Dievs, tad kaut ko ieplāno. Jautājums – plānot vai neplānot laiku, pirmkārt, ir atkarīgs no tā, kāds ir mans dzīves veids, darba slodze, kāpēc tas man nepieciešams. Daudzi cilvēki dzīvo, no rīta nespējot prognozēt, kā izvērtīsies diena. Tāpēc viena no svarīgākajām problēmām vadītāja darbā, kas strādā reaģējošajās darba vietās: kā izbrīvēt laiku, kuru es drīkstu plānot.

Dažiem cilvēkiem ir darbs, kurā ir jāplānšu. Projektu vadītājiem – divi, trīs mēneši. Citiem ir gads – pavasara, vasaras utt. reklāmas kampaņas ir raksturīgas tirdzniecībā, mārketingā, un ir svarīgi, lai nedēļas, mēneša un gada cikli būtu saskaņoti.

Ir cilvēki, kas labi plāno dienu, bet neprot saplānot gadu. Tas atkarīgs no tā, ko cilvēks tur uzmanības fokusā. Ir cilvēki, kam ir nedēļas projekts. Viņi koncentrējas uz šo projektu, un nākamajā pirmdienā saņem degošu problēmu. Ja iepriekšējā nedēļā viņš būtu atlicinājis divreiz pa pusstundai laika, lai to veltītu nākamajai problēmai, tā nekļūtu par degošu. Te der atcerēties Eizenhauera principu, kas skan šādi: svarīgās nedegošās lietas obligāti kļūst par svarīgām degošām lietām, ja ar viņām savlaicīgi nestrādā.
Organizācijās ir ļoti maz cilvēku, kas brīvi plāno paši savu laiku. Jo augstāku amatu ieņem cilvēks organizācijā, jo vairāk viņš var ietekmēt sanāksmju, vienošanās, informēšanas kultūras organizācijā un arī citu cilvēku laiku. Esmu dzirdējusi teicienu: karaļa pieklājība – precizitāte. Augstākstāvošo precizitāte savā laika plānošanā, darbinieku informēšanā, lēmumu pieņemšanā, atcelšanā ļoti ietekmē zemākstāvošo laiku.

Irēna Goluba stāsta par atpūtas veida izvēli, jo tam ir arī sava nozīme, kā arī sarunā viņa atklāj dažas interesantas kopsakarības starp laiku un naudu. Vai veiksmīgi cilvēki “skaita” ne tikai naudu, bet arī laiku?

Previous post Darba tirgus piespiedīs attīstīt darbinieku psihofizioloģisko novērtēšanu
Next post Iracionālās organizāciju kultūras