Mīts: Homoseksualitāte ir jebkādas seksuālās attiecības starp viena dzimuma partneriem.
Nē. Seksuālās attiecības starp viena dzimuma partneriem nenozīmē, ka viņi ir homoseksuāli. Viņi var būt biseksuāli, vai arī heteroseksuāli. Piemēram, cietumā cilvēkam nav iespējas stāties seksuālās attiecībās ar pretējo dzimumu, un viņš var stāties seksuālās attiecībās ar sava dzimuma partneri, taču viņa seksuālā orientācija no tā nemainās.
Tāpat kā heteroseksuālitāti nevar reducēt tikai uz seksu starp vīrieti un sievieti, arī homoseksualitāte, pirmkārt, ir jūtas un mīlestība, kas vērsta pret kādu sava dzimuma cilvēku. Tāpat kā heteroseksuāla sieviete parasti ir izvēlīga, un viņu nepievelk jebkurš vīrietis, kas nonāk viņas redzeslokā, arī homoseksuāļi mīl kādus konkrētus sava dzimuma pārstāvjus, nevis savu dzimumu vispār. Mīts: Homoseksualitāte ir slimība.
Nē. Homoseksualitāte nav nevienā slimību sarakstā, un, ja tā nav slimība, tā nav jāārstē.
Psihologi uzskata, ka homoseksualitāte ir seksuālā orientācija, tikpat normāla un skaista kā heteroseksuālā orientācija. Mūsu stereotipi un aizspriedumi traucē mums to pieņemt.
Mīts: Geji ir sievišķīgi, lezbietes ir vīrišķīgas.
Nē. Tas nav tik vienkārši. Ne pēc izskata, ne pēc uzvedības nevar pateikt, vai cilvēks ir gejs vai lezbiete. Ir ļoti vīrišķīgi geji un ļoti sievišķīgas lezbietes. Ir sievišķīgi vīrieši, kuru orientācija ir heteroseksuāla. Vienīgā atšķirība var būt apstāklī, ka homoseksuālie cilvēki ir brīvāki no sabiedrības stereotipiem par to, kādam jābūt vīrietim un sievietei. Piemēram, heteroseksuālajā laulībā vīrs un sieva bieži vien ir spiesti uzvesties pēc noteiktiem stereotipiem, pildīt noteiktas lomas – vīrs pelna naudu, sieva mazgā traukus, un šīs lomas ir diezgan strikti noteiktas. Homoseksuālie pāri ir brīvāki no šo lomu izpildes, un attiecības bieži vien ir vienlīdzīgākas, un pārim ir vieglāk sadalīt pienākumus.
Mīts: Homoseksuāļi apdraud heteroseksuāļus, cenšas tos ieintriģēt un pavedināt.
Nē. Ja esat heteroseksuāls vīrietis, vai tad jums ir bail no sievietēm, vai jūs jūtaties apdraudēts no sieviešu puses? Vai tad heteroseksuālās sievietes jūtas apdraudētas katru reizi, kad trolejbusā ienāk kāds vīrietis? Homoseksuāļi neapdraud heteroseksuāļus, bet heteroseksuāļi jūtas apdraudēti. Daudziem heteroseksuāļiem ir bail no homoseksuāļiem, un šīs bailes sauc par homofobiju. Homofobijai ir dažādi cēloņi. Viens no būtiskākajiem faktoriem ir neziņa, objektīvas informācijas trūkums. Mums visiem ir tendence baidīties no tā, ko nezinām. Cits faktors ir “mēs – viņi” mehānisms. Tā būtība ir uzskatīt savu grupu (“mēs”) kā labāku par citām, bet citas, atšķirīgas grupas (“viņi”) – par sliktākām. Šis mehānisms palīdz mums justies labiem un vērtīgiem, jo vienmēr uzskatām, ka piederam tai „labajai” grupai.
Vēl viens homofobiju izraisošs mehānisms ir projekcija: ja mums kaut kas sevī liekas drausmīgs un nepieņemams, mēs to agresīvi nosodām citos. Tas parasti notiek neapzināti. Daudziem cilvēkiem ir homoseksuālas jūtas vai fantāzijas, bet tās viņiem liekas nepieņemamas. Tādi cilvēki ir īpaši neiecietīgi pret homoseksuāļiem. Tātad, ja jums ir kādi paziņas, kas ir īpaši neiecietīgi pret homoseksualitāti, var domāt, ka tādā veidā viņi cenšas aizsargāties no viņu pašu homoseksuālajām jūtām.
Mīts: Homoseksuāļi parazitē uz sabiedrības rēķina.
Nē. Homoseksuāļi ļoti daudz dod sabiedrībai – maksā nodokļus, strādā, mācās, palīdz citiem, sekmē sabiedrības attīstību ekonomikā, kultūrā, zinātnē un garīgajā dzīvē. Viņi ir zinātnieki, skolotāji, mācītāji, mākslinieki, inženieri, pārdevēji – speciālisti daudzās un dažādās jomās.
Ir uzskats, ka homoseksuālās attiecības ir nepareizas tāpēc, ka pārim nevar būt bērnu. Taču heteroseksuāls pāris, kam kaut kāda iemesla dēļ nav bērnu, it īpaši mūsu nestabilajā laikā, netiek uzskatīts par nepareizu. Arī gados vecāki cilvēki, kas jau nevar dzemdēt, precas, un to visi pieņem un nenosoda.
Cilvēki dzīvo kopā un stājas attiecībās ne tikai tāpēc, lai radītu bērnus. Pirmkārt, viņi ir kopā tāpēc, ka grib dalīties priekā un bēdās, mīlēt un justies mīlēti, sniegt un gūt atbalstu.
Ir valstis, kurās homoseksuāļi var adoptēt bērnus. Mūsu sabiedrībā daudziem cilvēkiem ir bail, ka tādi bērni arī kļūs homoseksuāli. Savukārt pētījumi rāda, ka vecāku seksuālā orientācija neietekmē bērnu seksuālo orientāciju. Padomājiet –gandrīz visi homoseksuāļi nāk no heteroseksuālām ģimenēm…
Jāpiebilst, ka daudzi homoseksuāļi jau tagad audzina bērnus no iepriekšējām heteroseksuālajām laulībām – tātad, homoseksuāļi arī pilda mātes un tēva lomu.